Pratik İngilizce: Eğitim Öğrenme Konuşma Kitabı Seti CD DVD

Üniversiteliler İngilizceyi Yaşayarak Öğrenecek

Sabah Gazetesi / 17.04.2012

 Üniversite öğrencileri sınıf içinde eski kaynaklar, gelişime açık olmayan sabit metin ve sesi bile duyulmayan eski kaset teknolojisinden kurtuluyor.

YÖK'ün hayata geçirdiği sistemle, Türkiye'deki 102 devlet üniversitesinin öğrencileri, İngilizce'yi yaşayarak öğrenecek.

Yabancı dil eğitimini daha etkin ve verimli hale getirme, eğitmenlerin güncel materyalleri entegre edebilmesi ve tüm üniversite öğrencilerinin yabancı dil öğrenme imkanının sağlanması amacıyla Türkiye'de ilk defa hayata geçirilen ''Bütünleşik dil eğitim sistemi Projesi'' ile Hakkari'den İstanbul'a tüm üniversite öğrencileri eşit ortamda İngilizce öğrenme fırsatı bulacak.

YÖK'ün Aralık 2011'de uygulamaya koyduğu projeye göre, 102 devlet üniversitesinin her birine 2'şer sınıf olmak üzere toplam 204 sınıfta, sınıf içi öğrenme ve e-öğrenmenin bir arada olduğu hibrit eğitim görülecek.

Eğitimde e-dönüşüm kapsamında geliştirilen projeyle hem eğitimde fırsat eşitliği, ücretsiz eğitim, sayısal ölçme ve değerlendirme, coğrafyadan bağımsız gerçek zamanlı eğitim imkanı sağlanacak hem de ''Fatih Projesi'' bakış açısı üniversitelerde yabancı dil eğitimine uyarlanacak.

Proje sayesinde öğretmen, 20 öğrenciden oluşan sınıftaki herkesle ya da istediği bir kişiyle sesli ve görüntülü ders işleyebilecek. Öğretmen öğrencilere konu işlettikten sonra, programdaki soru listelerinden soru da yöneltebilecek. Öğrenci, konu anlatımı esnasında bir şey sormak isterse, öğretmenle özel görüşebilecek. Öğretmen de tüm sınıftakilere sesli görüntülü bilgi ya da talimat iletebilecek.

Uygulanacak sistemle önce öğrencinin dil seviyesi tespit edilecek. Sistem daha sonraki aşamalarda öğrencinin yaptığı her işi aklında tutarak öğrencinin geçtiği seviyeleri hafızasına alacak.

YÖK'te kurulan ve son teknoloji bulut mimarisiyle donatılan ''data center''dan Türkiye'deki 102 merkeze hem içerik basılabilecek hem de herhangi bir yerdeki bir öğrenci internet üzerinden bu merkeze bir şifreyle erişebilecek. Öğrenci aynı yolla, soru bankaları, video ve metinlere ulaşabilecek. ''Data center''da canlı ders anlatan bir hoca bulunacak. Öğrenciler buraya erişerek dersi de takip edebilecek. Başka bir üniversitedeki öğrencilerin canlı katılımını mümkün kılacak bir sistem de olacak.

Örgün eğitime destek niteliği taşıyan proje, aynı anda yaklaşık 3 milyon öğrencinin İngilizce eğitimi almasına imkan sağlayacak. Bu da şu anda yüksek öğretimde eğitim gören tüm öğrencilerin bu sistem üzerinden eğitim alması anlamına geliyor.

Öğrencilere erişim numaraları verme aşamasında olan YÖK, projeyi, bir bütün olarak önümüzdeki günlerde hayata geçirecek.

İlk olarak birinci sınıf ve hazırlık sınıfı öğrencilerine uygulanmaya başlanacak projeden, ilerleyen dönemlerde kamu personelinin de yararlanması öngörülüyor.

 

Yorum yapın

  • Proturk.net
  • ©2017 Pratik İngilizce: Eğitim Öğrenme Konuşma Kitabı Seti CD DVD