Pratik İngilizce: Eğitim Öğrenme Konuşma Kitabı Seti CD DVD

İngilizce Öğrenmenin Püf Noktaları

Kurslara gidiliyor, özel hocalar tutuluyor, yurt dışı imkanları zorlanıyor... Ama bir türlü yabancı dil öğrenilemiyor. İşte size öğrenmenin püf noktaları...

Cumhuriyet Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Müdür Yardımcısı ve Fen Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Faruk Türker, Türkiye'de birçok kişinin kariyere yönelik öncelikli çalışmalarından birinin dil eğitimi almak olduğunu söyledi.

Artık herkesin iş bulmak ya da işini korumak için yabancı dil bilmenin önemine inandığını ifade eden Türker, 'Başta AB'ye katılım süreci olmak üzere, turizm ve sanayide uluslararası ilişkilerin artması, yabancı dil bilmeyi avantajlı hale getirmektedir' diye konuştu.

İngilizce'nin de günümüzdeki öneminin gün geçtikçe arttığını kaydeden Türker, 'Dünyada İngilizce dilini 2. dil olarak konuşanların sayısı anadil olarak konuşanları geçmektedir. Bu yüzden dünyada bilim dilinin yüzde 70'i, haberleşme dilinin yüzde 80'i ve internet dilinin yüzde 90'ı İngilizce olarak yapılmaktadır' dedi.

Yabancı dil eğitiminde uygulanan gramer tipi yaklaşımın iyi sonuçlar vermediğini yıllardır gördüklerini savunan Türker, 'Öğretmenlerimize konuşmaya yönelik ders işlemeleri gerektiği anlatılmalı, öğretmenlerimizin ciddi bir hizmet içi eğitime ihtiyacı olduğunu da artık görmeliyiz' diye konuştu.

Ana dilde düşünme ve bunu konuşulmak istenen yabancı dile çevirme stratejisini kullanan kişilerin konuşmalarına başladıklarında uzun, karışık, anlamsız söz dizinleri kullandıklarını bildiren Türker, yani düşünme dili ile konuşma dili aynı olmalıdır. Böylece konuşma hızlanacak ve anlam bütünlüğünü bozacak hatalar yapılmayacaktır' ifadesini kullandı.

YABANCI DİL ÖĞRENMENİN PÜF NOKTALARI
Yabancı dil öğrenmenin püf noktaları konusunda önerilerde bulunan Türker, şunları kaydetti:
'Ayrıntıları kaçırmayın. Tekrar edin. Cümleler kurun. Sormaktan çekinmeyin. Yanlış yapmaktan çekinmeyin. Okuma becerinizi geliştirmek için yabancı dergi ve gazeteleri okuyun. Öğrendiğiniz dilde günlük yazmak, okuduğunuz bir kitabın özetini çıkarmak veya seyrettiğiniz bir filmi yorumlayarak yazmak, dilinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. Öğrenmek istediğiniz dili arkadaşlarınızla konuşarak geliştirebilirsiniz. Yabancıların gittiği kafelere giderek onların ortamlarına katılın. İmkanınız varsa mutlaka yabancı kanalları izleyin. Yabancı müzik dinlemeyi de ihmal etmeyin. Sürekli sözlük kullanmayın.'

YABANCI DİL ÖĞRENMEYE KARAR VEREN KİŞİ NE YAPMALI?
Yabancı dil öğrenmeye karar verdikten sonra kişinin kendine mutlaka güçlü bir öğrenme nedeni sağlaması ve bunu öncelikli hedef haline getirmesini öneren Türker, şöyle konuştu:
'Aslında ülkemizde güçlü bir öğrenme nedeni ve gerekli motivasyonu sağlayabilmek için çok zorlanmıyoruz. Bunun için iş ilanlarına bir göz atmak yeterli. Yabancı dil amaç değil, hedefe taşıyan çok önemli bir araçtır ve bu yüzden geleceğe yönelik kesin bir amacınızın olması dil öğrenme sürecinde çok önemlidir. Yabancı dil öğrenmeye karar verin ve hemen başlayın. Başlamak için bir kelime öğrenmek bile yeterli olabilir. Karar vermek öğrenim sürecine girmek demektir. Yabancı dil öğrenmek için mevcut olan ve erişebileceğiniz kaynakları sadece bilinen bazı yayın evlerinin hazırlamış olduğu kitap, kaset ve CD'lerle sınırlı sanmayın. Mutlaka internetteki kaynaklara ulaşmaya çalışın.'

FİLM METİNLERİ VE ŞARKI SÖZLERİNİN FAYDASI
Film metinleri ve şarkı sözlerinin toplumun aynası olduğunu, İngilizce düşünme sürecini hızlandıran faktörler olduğunu vurgulayan Türker, şu önerilerde bulundu:
'Dil öğrenme sürecini mutlaka zevkli bir işe dönüştürün. Bunun için yabancı bir gazete veya dergiye abone olun. Sinemaya film izlemeye gittiğinizde yabancı dilinizin mutlaka gelişeceğini bilin ve o bilinçle seyredin. Filmlerden maksimum derecede yararlanmaya çalışın. Bunun için eğer gerekli donanım varsa DVD filmleri hem seslendirmesi, hem de alt yazısı İngilizce olarak seyredin. Düzenli olarak mutlaka seviyenize uygun kitaplar okuyun. Eğer büyük bir engeliniz yoksa hedefleriniz arasında kısa süreli de olsa mutlaka bir yurt dışı gezisi olsun.'


 

 • emre

  çok ama çok teşekkür ediyorum.. hem bilgilendirme kalitenizden hemde sonunda işte bu kadara üye olun şu fiyata İngilizce öğrenın yazısını görmememizi sağladınız için başarılar faruk türker :D

 • Sueda

  Çok teşekkürler yıllardır söylenen ve kullanılan benim netice alamağığm tenikten farklı. Çok daha yararlı olacağını düşünüyorum. Kesin uygulayacağım. Tekrar teşekkürler...

 • Betül Öz

  Böyle mantıklı ve işe yarar bir açıklama yaptığınız için teşekkürler...Üniversiteye bu yıl naşlayacağım için önemli ipuçları. Tekrardan teşekkkür ederim :)

 • ersin

  ilginçdir ki ilk defa bi yazıyı bitirince altında reklam yada kampanya görmedim. teşekkürler bilgilendirmeniz ve herangibir çıkar güdmediginiz için.

Yorum yapın

 • Proturk.net
 • ©2017 Pratik İngilizce: Eğitim Öğrenme Konuşma Kitabı Seti CD DVD