Pratik İngilizce: Eğitim Öğrenme Konuşma Kitabı Seti CD DVD

Dil Eğitimi Sil Baştan Değişiyor!
Gözcü Gazetesi / 27 Aralık 2005Milli Eğitim Bakanlığı, ‘işe yaramayan’ dil eğitiminde devrime gitti.

Talim ve Terbiye Kurulu`nun geçen hafta sonuçlandırdığı `yabancı dil program değişikliği` Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından da onaylandı. Kurul Başkanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, yeni bir sisteme niçin gidildiği ve getirilen sistemi, bunun nasıl işleyeceği ve diğer ayrıntıları ilk kez GÖZCÜ`ye anlatı, `Yabancı dil öğrenmek artık herkes için kolay olacak` müjdesini verdi. Selçuk şunları söyledi:

BOŞA GEÇİYOR: Yabancı dilin öğretilemediği konusunda 50 yıldır şikayet var. Bir öğrenci, ilköğretimden liseyi bitirene kadar, bin saat yabancı dil öğrenimi görüyor. Buna rağmen iki cümleyi kurmakta zorlanıyor ve bundan sonuç alamıyoruz. Madem, uyguladığımız sistem bir işe yaramıyor, öğrencilerimize yabancı dili öğretemiyorsak milyarlarca lira, binlerce saat boşa gidiyor, on binlerce öğretmenimizin tüm çabalarına rağmen istenilen sonuç alınamıyorsa, işe yaramayan, verimli olamayan bu yöntemi her yıl tekrarlamanın da gerek yok. Çünkü sonuç 50 yıldır hep sıfır, yani öğrenciye yabancı dil öğretemeyen bir sistem. İşte böyle bir kırılma noktasından sonra çözüm aradık.

GRAMER AĞIRLIKLI: Ülkemizde yabancı dil öğretim sistemi gramer temelli yaklaşım sergiliyor. Gramer öğrenilirken, dil öğrenilemiyor. Anadolu liselerimizde bile haftada 20 saatlik yabancı dil dersinde, 16 saat gramer öğretimine ayrılmış. Bu kadar gramer öğrenilmesiyle de sonuç alamıyoruz. İşte bu yüzden daha önce ve bizim dönemimizde de bu konuda yüzlerce araştırma yapılmış, paneller düzenlenmiş ve mevcut sistemin verimli olmadığı ortaya konulmuş. Son olarak Boğaziçi, Hacettepe üniversiteleri başta olmak üzere konunun uzmanlarıyla ortak toplantılar, değerlendirmeler yaptık ve sistem değişikliğine karar verdik.

ANA DİL GİBİ: Yaptığımız değerlendirmelerde çözüm nedir diye baktık. Son 10 yıldır dünyaya hakim olan ‘etkileşimsel dil öğretimi’ ya da ‘interaktif dil öğretimi`ne geçilmesini planladık. Nasıl ana dilimizi gramersiz, doğal yolla öğreniyorsak, İngilizce’nin de ana dil gibi doğal yöntemlerle öğrenimi gündeme geldi.

 

Yorum yapın

  • Proturk.net
  • ©2017 Pratik İngilizce: Eğitim Öğrenme Konuşma Kitabı Seti CD DVD